Autorizované zkoušky pro chůvy
V dubnu 2023 se Svatojánská kolej stala autorizovanou osobou pro ověřování znalostí potřebných k profesionální péči o malé děti. Můžeme realizovat zkoušky profesní kvalifikace: Chůva pro děti do začátku školní docházky (69–017-M), Chůva pro dětské koutky (69-018-M) a Chůva pečující o děti v dětské skupině (69-073-M)!
Jak to vlastně s profesí chůva je? V praxi rozlišujeme povolání chůva a regulované povolání pečující osoba v dětské skupině.
Chůva dětí
Povolání
Kvalifikační úroveň: Střední vzdělání s maturitní zkouškou, střední vzdělání s výučním listem i maturitní zkouškou
Kvalifikaci chůva získá studiem na středních školách s maturitních zkouškou v oborech předškolní a mimoškolní pedagogika, zdravotnických, sociální péče, apod.
V oblasti dalšího vzdělávání může chůva získat kvalifikaci studiem v kurzech vedoucích k autorizované zkoušce profesní kvalifikace Chůva pro dětské koutky (69-018-M).
Co dělá chůva?
Chůva dlouhodobě nebo krátkodobě hlídá, zajišťuje vhodné aktivity pro děti různých věkových kategorií v domácnosti klienta, v hotelích, ve veřejných dětských koutcích a jiných prostorách.
Blíže např. – zajišťuje individuální výchovnou péči o svěřené dítě v dětském koutku a jiných prostorách nebo zajišťuje dohled nad bezpečností a zdravím svěřeného dítěte. Pečuje o nemocné dítě v domácím prostředí. Vede dítě k prohlubování a upevňování osobních – hygienických návyků přiměřených jeho věku. Zajišťuje vhodné pohybové a hudební hry pro děti. Podporuje dítě při učení a trénování rozumových a řečových schopností. Rozvíjí výtvarné a kulturní dovednosti dítěte. Zajišťuje a doprovází děti na školní a mimoškolní aktivity, atd.
Pečující osoba o dítě v dětské skupině
Regulované povolání (Regulované povolání nebo činnost je takové povolání nebo činnost, pro jejichž výkon jsou v České republice předepsány právními předpisy požadavky, bez jejichž splnění nemůže osoba toto povolání či činnost vykonávat (kvalifikační požadavky, případně bezúhonnost, zdravotní způsobilost a další).
Kvalifikační úroveň: Střední vzdělání s maturitní zkouškou, střední vzdělání s výučním listem i maturitní zkouškou
Kvalifikaci k výkonu povolání získáte studiem na odborných školách pedagogických, zdravotnických nebo v oblasti sociální činnosti. Profesní kvalifikaci však můžete také získat dalším vzděláváním a složením zkoušky u autorizované osoby Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky ( 69-017-M ) nebo Chůva pro děti v dětské skupině ( 69-073-M ).
Pečující osoba v dětské skupině pečuje a zajišťuje vhodné aktivity pro děti od šesti měsíců věku do zahájení povinné školní docházky, uspokojuje jejich základní potřeby, dává jim prostor pro jejich aktivní projev, podporuje jejich seberealizaci, buduje v nich standardní návyky zodpovědnosti, hygieny, oblékání, stolování a dbá na dodržování bezpečnosti v prostorách poskytovatele služeb.
Chůva v dětské skupině je nová profesní kvalifikace přímo určená a vyžadovaná v dětských skupinách.
V souladu se schválenou novelizací zákona č. 247/2014 Sb. o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině mají od 1. 7. 2022 všechny nově vzniklé dětské skupiny povinnost mít mezi pečujícími osobami jednu osobu se zdravotnickým vzděláním nebo se zkouškou z profesní kvalifikace Chůva pro děti v dětské skupině.
Dočetli jste až sem? Máte zájem o složení kvalifikační zkoušky?
Pokračujte dál na další stránku – autorizované zkoušky – chůvy nebo nám napište: dvpp@svatojanskakolej.cz